Holmen oikeuslaitoksen oikeudenkäynnit
-
Tässä viestiketjussa ilmoitetaan Holmen kuningaskunnan alueen oikeudenkäynnit rikoksista syytetyille.
Oikeudenkäynnit ovat lähtökohtaisesti kaikille avoimia, ellei viestissä toisin ilmoiteta. Oikeussaliin tuleville suoritetaan turvatarkastus, eikä saliin saa viedä kiellettyjä esineitä (aseet, työkalut, alkoholijuomat, jouset, nuolet ym. mitkä tarkastaja voi nähdä uhaksi). Kielletyt esineet takavarikoidaan oikeudenkäynnin ajaksi, ja henkilö saa ne takaisin oikeudenkäynnin jälkeen.
Oikeudenkäynnin tulos muokataan aina kyseistä henkilöä koskevaan viestiin, kun oikeudenkäynti on päättynyt.
-
EDIT: Okkizu tuomittu kahdesta murtautumisesta 10vrk vankeuteen ja 600p sakkoihin.
-
-
Ylläoleva Donaksen oikeudenkäynti jouduttiin perumaan yllättävien esteiden johdosta ilmenneen puutteellisen kokoonpanon vuoksi. Oikeudenkäynnin tuomionluku tulee siis vielä kirjallisesti foorumeille, olkaa hyvä:
Donas2 on kuulusteluissa myöntänyt hänelle osoitetut syytteet kokonaisuudessaan, eikä näitä tai näiden todenmukaisuutta ole syytä epäillä. Donas2 on kiistattomasti syyllistynyt hänelle osoitetuissa syytteissä mainittuihin rikoksiin.
Holmen lakikokoelman pakkokeino- ja vankeuslain kolmannessa luvussa pykälässä 5 kuitenkin mainitaan, että "Tutkintavankeuden kesto tulee olla enintään 7 vuorokautta rikoslain 1. luvun §3 mukaisesti, jonka kuluttua oikeus tuomita rangaistus rikoksesta vanhenee". Donas2 on istunut tutkintavankeudessa tätä pidemmän ajan, eikä häntä näinollen tuomita rangaistukseen. -
EDIT: Rolli2005 tuomittu vapaudenriistosta 7vrk vankeuteen ja 300p korvauksiin sekä murhasta 14vrk vankeuteen, 300p korvauksiin ja 300p sakkoihin.
Honduro tuomittu virkavirheestä 400p sakkoihin sekä 7vrk vankeuteen. Tomatin sekä Tsaresin syytteet hylättiin. -
Ylläolevaan viestiin on tosiaan lipsahtanut vanhan oikeudenkäyntipohjan mukana virhe, allekirjoittanut on siis valtakunnankansleri eikä komissaari